Eski Kars Kaşarı

Eski Kars Kaşarı
Kullanılabilirlik: Stokta var
SKU: ESK_KARS_KASARI_1
Ücretsiz kargo
*
50,00 ₺

KAŞAR KENDİ İMALATIMIZDIR  TAMAMEN İNEK SÜTÜNDEN YAPILMIŞTIR

KESİNLİKLE HİÇBİR KATKI YOKTUR TAMAMEN DOĞALDIR.

Kaşar, beyaz peynir, tereyağı gibi tüm ürünlerimizi müşterilerimiz tarafından Tarım İl Müdürlüğü laboratuvarlarında tahlilleri yaptırabilir. Herhangi bir olumsuzluk durumunda firmamız sorumluluk kabul etmektedir.

1 KG KAŞAR KAŞAR 10 -12 LİTRE ARASI SÜTTEN ÜRETİLİR ŞİRDEN MAYASI KULLANILIR

KAŞARIN ÖMRÜ EN FAZLA 1,5 YILDIR  2 YILLIK 3 YILLIK KAŞAR OLMAZ

VAKUMU GEVŞEYEN KAŞAR KÜFLENMEYE BAŞLAR BUNUN KAŞARIN KALİTESİ İLE ALAKASI YOKTUR

KESİLEN KAŞAR AÇIKTA KALIRSA KURUMA VE KÜFLENME YAPAR

KESİK OLAN TARAFIN JELATİN İLE KAPATILMASI LAZIM HER TARAFI STREÇE SARILIRSA KAŞAR HAVASIZ KALDIĞI İÇİN AŞIRI KÜFLENME YAPAR

SADECE KESİK OLAN TARAFI STREÇLENİR AYNI TARAFTAN KESE KESE GERİYE DOĞRU KULLANILIR KABUKLU KISMI KENDİNİ MUHAHAFAZA EDER KABUK KISMININ KÜFLENMESİ NORMALDİR NEMLİ BEZLE SİLİNİRSE KÜFÜ GİDER

Katkı maddesi içermediğinden bebeklerin ve çocukların gelişimi açısından tüketilmesi tavsiye edilir.

Ve yapılan son araştırmalarda içerisinde bulunan K2 vitamini sayesinde kanser hücrelerinin bölünüp çoğalmasını yavaşlatıcı etkisi olduğu ispatlanmıştır.

HER GÜN YENEN 2 İNCE DİLİM ESKİ KAŞAR PEYNİRİ AKCİĞER VE PROSTAT KANSERİNE YAKALANMA RİSKİNİ AZALTIYOR. (Kalp ve Damar Cerrahı Doç. Dr. Halit YEREBAKAN)

Saklama Koşulları
Ortalama sıcaklığı 5-10 derece olan serin ve karanlık bir ortamda muhafaza edilmelidir. Açıkta bırakmamaya özen gösterilmeli, buzluk ve derin dondurucularda saklanmamalıdır. Buzdolabında saklayacaksanız; nemlenmemesi için havlu kağıda sarıp buzdolabı poşetiyle veya streç film ile sıkıca (içinde hava kalmayacak şekilde) kapattıktan sonra sebzelik bölümünde muhafaza edebilirsiniz.

Teslimat
Saat 16:30’dan önce vermiş olduğunuz sipariş aynı gün paketlenerek kargoya verilir. 300₺ ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücreti ödemezsiniz.

Etiketler